Brama przesuwna – czy warto?

brama jednoskrzydłowa

Wiele osób decydując się na ogrodzenie wokół domu, wybiera bramę przesuwną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie dla kogoś, kto ma niewielką działkę, ograniczone pole manewru i nie chce bramy, która zabierze część podwórka podczas otwierania.

Oczywiście wszystko zależy od kształtu działki, ponieważ brama przesuwna musi mieć odpowiednią ilość miejsca, do rozsunięcia. Dlatego zanim zdecydujemy, jaka będzie najbardziej przydatna, warto sięgnąć do rozmaitych źródeł, która będzie najbardziej atrakcyjna.

Brama przesuwna – wady i zalety

Z pewnością zaletą takiego urządzenia jest fakt, iż nie potrzebuje on do otwarcia zbyt wiele miejsca. Potrzebuje tylko płotu na tyle długiego, żeby zmieściła się rozsuwana brama. Można oczywiście wybrać dwuczęściową, dzięki czemu po obu stronach płotu, kawałek będzie zastawiony otwartą częścią bramy. Zaletą jest też to, iż można zaparkować zaraz za bramą, ponieważ sposób otwierania nie będzie przeszkadzał zaparkowanym autom. Tego typu brama jest bardzo oszczędna w miejscu, a jednocześnie łatwa do użytkowania.

A wady?

Bez wątpienia wadą jest to, iż szyna jezdna do bramy przesuwnej regularnie się brudzi, co powoduje, iż trzeba ją czyścić. Dlaczego? Otóż z tego powodu, że zapchana śmieciami szyna, nie pozwoli rolkom na przejazd, przez co brama się blokuje. Na bardzo dużych zabrudzeniach, np. lodem czy śniegiem, rolka pojedzie w górę i brama może wypaść. Z tego powodu, dla własnego bezpieczeństwa i oczywiście wygody, szyny muszą być regularnie czyszczone. Przewracająca się brama, która „wyskoczyła” z szyny, stanowi zagrożenie dla mieszkańców oraz zwierząt. Dlatego należy bardzo o nią dbać.

Brama jedno- czy dwuczęściowa?

Wszystko zależy od tego, jaki jest teren, jakie ogrodzenie daje możliwości. Jeśli zmieści się rozsuwanie jednego skrzydła na całości, wówczas będzie ona wygodniejsza niż dwie części. Jeśli jednak płot bardzo szybko się kończy, wówczas jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie bramy z dwóch części. Wszystko jednak zależy od możliwości terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *